Teknoloji

Veri Tabanı Yönetimi ve En İyi Veri Yönetimi Yazılımında Son Trendler

[ad_1]

Teknoloji ve programlama endüstrisindeki diğer gelişmelerden farklı olarak, veri yönetimi kavramları neredeyse sadece yükselme ve düşme kategorisinde yer almamaktadır. Bunun ana nedeni maliyet değiştirme altyapısının, prosedürlerin, yöneticilerin ve tasarımcıların çok büyük olması olabilir. Ancak, son birkaç yıldır veritabanı yönetiminde birçok trendin geldiğini görebilirsiniz; bu durum yavaş olsa da, veritabanı yönetimi uygulamalarının yüzünü değiştiriyor.

Bu değişikliklerden nasıl yararlanabileceğinizi bilmek, organizasyon verilerinizi daha iyi yönetmenize ve bu verileri büyüme için kullanmanıza yardımcı olacaktır.

İş veritabanı yönetimindeki eğilimler

Bu makalede, iş veritabanı yönetimindeki bu gibi değişen eğilimlerin bir kısmını ve bunların faydalarınız için nasıl yararlanılacağını tartışmaya çalışıyoruz.

SQL ile NoSQL arasındaki boşluğu doldurma

Veritabanı yönetimindeki en son trendlerden biri, en yeni veritabanı çözümlerinin herhangi bir tek veritabanı yapısını benimsememesidir. Öte yandan, veritabanları kullanışlı SQL veritabanı ile yeni çağ NoSQL veritabanları arasındaki boşluğu doldurma eğilimindedir. Bu, kullanıcılara her ikisinde de daha iyi bir kavrama sağlar ve işlerinin yararı için onları etkin bir şekilde birleştirir. Bu yeni veritabanı yönetimi dalgası, kullanıcıların NoSQL veritabanlarını, alışıldıkları ilişkisel veritabanları gibi yönetmelerine izin veren ürünleri içerir.

PaaS (Hizmet Olarak Platform) veya bulut olarak veritabanları

Geliştiricilerin çoğu şu anda çevrimiçi işletmelerini buluta itme eğiliminde olduğundan, işletmeler artık kamuya karşı özel bulut kullanmaya çalışmanın faydalarını tartıyor. Geliştiriciler, bulut tabanlı hizmetlerin altyapıları ve uygulamaları ile nasıl birleştirileceğini araştırıyor. Bulut servis sağlayıcıları şimdi, PaaS aracılığıyla etkin veritabanı yöneticilerine birçok yol kattı. Ancak, buluta doğru değişiklik yapılması örgütsel öncelikleri değiştirmek anlamına gelmez, ancak hedeflerinizi daha iyi yerine getirmenize yardımcı olacak ürün ve hizmetleri bulmakla ilgilidir.

Yönetim otomasyonu

DB yönetiminin otomasyonu, hızla ortaya çıkan yeni bir trend. Veritabanı otomasyonundaki kullanışlı araçlar, bir veritabanı oluşturma, bakımını yapma, veri tabanı oluşturma, veri tabanı hazırlama ve yükseltme işlemlerini basitleştirmek içindir. Yedekleme otomasyonu uzun süredir pratikte var ve artık kurtarma ve restorasyondaki otomasyonun kapsamından da yararlanabilirsiniz. Proje iş akışı otomasyonu, her seviyedeki profesyonellerin işleri mükemmel bir şekilde yapması için çok daha kolay hale getirir. Bununla birlikte, bu otomasyon trendi sadece sınırlı bir kullanıma sahiptir, çünkü veritabanı yönetimi kusursuzluğu sağlamak için sık sık insan müdahalesi gerektirmektedir.

Güvenliğe daha fazla odaklanmak

Bunu bir trend olarak düşünemezsiniz, ancak veri güvenliğine odaklanmak her zaman bir önceliktir. Son zamanlarda birçok veri ihlali rapor edildiğinde ve müşteriler de verilerinin güvenliği konusunda daha fazla sıkıntıya maruz kalıyor, şirket şimdi veri güvenliğini birinci öncelik olarak görüyor. Bu nedenle, DBA'ların, kurumsal verilerin en iyi şekilde korunmasını sağlamak için bilgi güvenliği uzmanlarıyla yakın işbirliği içinde çalışması gerekir.

Veri saklama eğiliminde olan herhangi bir kuruluş bu güvenlik açığını göz önünde bulundurmalı ve güvenliği sağlamak için yeterli önlemleri almalıdır. Veritabanı yöneticileri, verileri daha savunmasız hale getirebilecek herhangi bir iç zayıflığı gidermek için güvenlik yöneticileriyle birlikte çalışmalıdır. Güvenlik açığı, ağla ilgili sorunları, kullanıcı ayrıcalıklarını, yazılım ve donanımın yanlış yapılandırılmasını, yetkili kullanıcıların verilerini kötüye kullanmasını ve ayrıca veri sızıntısı olasılığını kapsayabilir.

Bellek içi DB'ler

Sütunlu ilişkisel veritabanları ve veri topluluğundaki ilişkisel satır tabanlı veritabanı tabloları hakkında birçok soru var. Bu, yeni çağdaki hafızanın yükselmesinden kaynaklanmaktadır. Veritabanlarıveri depolama ve işlemsel işleme için katı hal veya flash diskler kullananlar. Ayrıca, veritabanı yönetimi için kümelenmiş ve kümelenmemiş çözüm türleri de vardır.

Büyük veri

Gerçekte, büyük veriler birlikte çok fazla veri anlamına gelmez. Büyük veri kavramı, bir sistemin çok sayıda yapılandırılmış ve yapılandırılmamış verileri çeşitli biçimlerde ve türde işleyebilme becerisine karşılık gelir. Farklı kaynaklardan gelen verilerin niteliği şimdi geleneksel yapılandırılmış verilerin yanı sıra yarı yapılandırılmıştır veya yapılandırılmamıştır. Tipik bir büyük veri ekosisteminde, tüm bu veriler birlikte yaşayacak.

Üst Veri tabanı yönetimi yazılımı

Birçok veritabanı yönetimi eğilimi gördüğümüz gibi, şimdi birkaç veritabanı yönetimi yazılımını inceleyelim. İyi bir DBM yazılımı, kullanıcıların yapılandırılmamış formatlarda yapılandırılmış veri toplama, düzenleme ve saklamalarına yardımcı olacaktır. Bu tür sistemler, kullanıcıların merkezi bir şirket çapında DBMS'ye gelen ilgili olmayan çeşitli veri kaynaklarından gelen veri setlerini daha iyi yönetmelerine olanak sağlayan kullanışlı bir araç seti içerebilir. Piyasadaki bazı veritabanı yönetim yazılımlarını keşfedelim.

Zoho Oluşturan

Kurumsal kullanıcılara PC, tablet, mobil vb. Bilgisayarlarda çalışacak web uygulamaları oluşturmalarını sağlayan, bulut tabanlı düşük kodlu bir uygulamadır. Özelleştirilmiş formlar oluşturmak, iş akışlarını ayarlamak ve bilgilendirici sayfalar oluşturmak ve bunları elde etmek için kullanılabilir. dakika içinde bir uygulama.

Tadabase

Herhangi bir kod yazmaya gerek kalmadan verilerle etkili bir şekilde etkileşim kurmak için bu uygulamayı kullanabilirsiniz. İşletmelerin tüm potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olmak için birkaç dakika içinde en profesyonel ve güçlü web tabanlı veritabanı uygulamasını kolayca oluşturabilirsiniz.

SQL Server

Microsoft'un SQL Server veritabanı, şimdi e-ticaret iş veritabanı yönetimi için yeni nesil esnek ve ölçeklenebilir çözümler sunmaktadır. Kurumsal kullanıcılar, farklı işletme gereksinimlerini ve teknik gereksinimleri karşılamak için farklı sürümlerde gelen SQL Server'ı seçme seçeneklerine sahiptir.

QuintaDB

Bu, hızlı bir şekilde kapsamlı web formları oluşturmak için ideal bir çözümdür. Veri tabanı ayrıca herhangi bir programlama veya özel kodlamaya ihtiyaç duymadan kolayca kurulabilir. Quinta DB'yi kullanmak, programlama konusunda uzman olmasalar bile DBA'lar için işleri çok daha kolaylaştırır.

SAP HANA

Bellek içi DB teknolojisi, olay işleme ve veri tabanı üzerinden analitik gibi birçok gelişmiş seçeneğe sahip olan tipik bir Büyük Veri sistemidir. Veri tabanı yazılımı alanına nispeten daha yeni bir ek olan SAP HANA, son zamanlarda yavaş yavaş popülerlik kazanıyor.

Oracle Veritabanı

Birkaç on yıldan fazla bir süredir Oracle, veri yönetimi güvenliği ve daha iyi işlem süreçleri için özelleştirilmiş çözümler sunan, kurumsal sınıf RDBMS’de birincisi olmaya devam etmektedir.

PostgreSQL

Açık kaynaklı lisans altında veritabanı yazılımı kullanmak ücretsizdir. Bu, global olarak pek çok geliştirici ve veritabanı yöneticisi için ideal bir seçim haline gelen ilişkisel bir DB sistemi modelini benimsemiştir. Sistem çok güvenli, sağlam ve daha yüksek bir performans güvencesine sahip.

2019 veritabanı yönetim yazılımındaki diğer bazı seçenekler FileMaker Platformu, ImportOmatic, SQLite, Amazon SimpleDB, Navicat Premium, Aiven PostgreSQL, Yardım Masası Geçişi, Redis Enterprise, MariaDB, IBM Db2, Kohezion, WinSQL, Apache Cassandra vb.

Konuk yazar tarafından sunulmuştur: Marina Thomas

[ad_2]