Linux

What’s New in ubuntu 20.04 lts (odak fossa), ekran görüntüleri ile


Ubuntu 20.04'teki yenilikler

Kod adı Focal Fossa olan Ubuntu 20.04, resmen serbest bırakıldı. Bu, Nisan 2025’e kadar 5 yıl boyunca desteklenecek bir LTS (Uzun Süreli Destek) sürümüdür.

Bu makalede, önceki sürüm 19.10’dan (Eoan Ermine) Ubuntu 20.04 LTS masaüstündeki en önemli değişiklikler ve Ubuntu 18.04 (önceki LTS sürümü) ile Ubuntu 20.04 LTS arasındaki bazı değişiklikler sunulmaktadır.

Önerilen okuma: Ubuntu 20.04 Focal Fossa’yı Kurduktan Sonra Yapılacak En İyi Şeyler

GNOME masaüstü

Ubuntu 20.04 LTS, yeniden düzenlenmiş sistem menüsü, güncellenmiş giriş ve kilit ekranı tasarımı, rahatsız etmeyin düğmesi ve önemli performans kazançları gibi görsel iyileştirmeler içeren GNOME 3.36.1 ile birlikte gelir.

GNOME Shell 3.36’daki değişiklikler:

 • Sistem menüsü yeniden düzenlendi. Ayarlar / kilit / güç menüsü öğeleri artık düğme değildir ve güç kapatma / oturum kapatma / askıya alma seçenekleri bir alt menüde yeniden düzenlenmiştir. askıya alma seçeneği artık her zaman görünür durumda (önceden askıya alma düğmesinin bulunması zordu, kullanıcının kapatma düğmesine bir askıya alma düğmesine geçmek için Alt tuşunu basılı tutması veya kapatma düğmesine uzun süre tıklanması gerekiyordu)
 • GNOME Shell artık sistem yazı tipi ayarlarına saygı duyuyor
 • Yeniden tasarlanan sistem iletişim kutuları
 • Giriş ve kilit ekranı bir tasarım güncellemesi aldı, kilit ekranı şimdi kullanıcının masaüstü duvar kağıdını kullanıyor ve bunun üzerine biraz ağır bulanıklık uyguluyor
 • Bildirim popover’a Rahatsız Etmeyin düğmesi eklendi. Bu etkinleştirildiğinde, Rahatsız Etmeyin modu, siz kapatana kadar bildirimleri gizler
 • Uygulama klasörleri (bir uygulama klasörü oluşturmak için uygulamayı diğerinin üzerine sürükleyip bırakın) uygulamalara genel bakış artık yeniden adlandırılabilir ve tasarım güncellendi
 • Takvim menüsünün ve GNOME Shell UI’nin diğer bölümlerinin tasarımı yenilendi


Ubuntu 20.04 ekran görüntüleri appfolder
Uygulama klasörleri bir tasarım güncellemesi ve yeniden adlandırma yeteneği aldı

Ubuntu 20.04 ekran görüntüleri kimlik doğrulama iletişim kutusu
Yeni kimlik doğrulama iletişim kutusu

Ubuntu 20.04 ekran görüntüleri takvimi rahatsız etmiyor
Yeni Rahatsız Etmeyin düğmesi + yenilenen takvim tasarımı

Ubuntu 20.04 ekran görüntüleri sistem menüsü
Sistem Menüsü yeniden düzenlendi ve askıya alma işlemi her zaman görünür durumda
Ubuntu 20.04 giriş ekranı
Ubuntu 20.04 giriş ekranı

Ubuntu 20.04 kilit ekranı

GNOME 3.36’nın doğrudan bir parçası olmasa da, Ubuntu 20.04 ayrıca Ayarlar’da kesirli ölçeklendirme (yalnızca X11 için) seçenekleriyle birlikte gelir:

Ubuntu 20.04 ekran görüntüleri kesirli ölçeklendirme HiDPI sistem ayarları

Ayarlar’ı açın, Ekran Görüntüsü’ne gidin ve kesirli ölçeklendirmeyi etkinleştirmenin yanı sıra% 125,% 150,% 175 ve% 200 istenen ölçeği ayarlama seçeneğini bulacaksınız. HiDPI ekranım yok, bu nedenle bu özelliğin performansı hakkında yorum yapamam.

Yine de tescilli Nvidia sürücüleri kullanıldığında kesirli ölçeklendirme çalışmıyor!

Geliştirilmiş performans da var. Pencere ve genel bakış animasyonları, JavaScript yürütme, fare hareketi ve pencere hareketi için daha düşük CPU kullanımı vardır (bu da şimdi daha düşük gecikme süresine sahiptir).

Ubuntu 20.04’ü X11 oturumu altında Nvidia grafiklerine sahip bir masaüstü bilgisayarla kullanıyorum ve size söyleyebileceğim şey, GNOME Shell’in artık Etkinliklere Genel Bakış açılışıyla artık gecikme gibi hissetmediğidir. Bir yeniden başlatmanın ardından Uygulamalara Genel Bakış’ı ilk kez açarken hala bir miktar gecikme var, ancak bunun yanında Intel i7-2600K CPU ve Nvidia GTX 980 GPU kullanan bu eski masaüstünde performans harika.

İlgili: GNOME 3.36’daki Yeni Özellikler ve Değişiklikler

Ayarlar ve uygulamalar

GNOME 3.36 ayrıca Ayarlar uygulamasında ve bazı temel uygulamalarında bazı iyileştirmelerle birlikte gelir:

 • Ayarlar:
  • daha kolay ve daha hızlı gezinmek için yeniden düzenlenmiş bölümler
  • Kullanıcılar ve Hakkında bölümleri için güncellenmiş tasarım
  • Gizlilik bölmesi artık konuma, kameraya ve mikrofona erişim izni verilen uygulamaları listeliyor ve erişimlerini buradan iptal edebilirsiniz
 • Orada bir GNOME Shell uzantılarını kaldırmak, devre dışı bırakmak ve güncellemek ve tercihlerini yapılandırmak için Uzantılar adı verilen yeni uygulama (bu, varsayılan olarak yüklü değildir)
 • Yazılım artık ölçülü ağı algıladığında güncellemeleri duraklatıyor (ör. mobil veri) veri kullanımını azaltmak için
 • Saatler tamamen yeniden tasarlandı, şimdi duyarlı bir kullanıcı arayüzü sunuyor
 • Dosyalar artık gizli dosyaların belge şablonu olarak kullanılmasına izin veriyor
 • Parolalar ve Anahtarlar artık genel SSH anahtarlarını gösteriyor ve duyarlı bir kullanıcı arayüzü kullanmak için güncellendi

Bunlar Ayarlar uygulamasının güncellenmiş Hakkında ve Kullanıcılar bölümleridir:

Ubuntu 20.04 ayarlar hakkında ekran görüntüleri

Ubuntu 20.04 ekran görüntüleri kullanıcı ayarları

Ubuntu’da varsayılan olarak yüklü olmasa da, şimdi (duyarlı bir tasarıma sahip, karanlık modu destekleyen ve PDF dosyalarını doğrudan web tarayıcısında açabilen Web (Epiphany web tarayıcısı) tarafından alınan güncellemelerin de bahsettiğimi düşündüm.

Ayrıca önemli bir gelişme kaydedildi. Google GVFS kodu (Google Drive’ı Dosyalar gibi GNOME uygulamalarından erişilebilecek şekilde bağlamak için kullanılır): artık taşıma ve kopyalama işlemlerini destekliyor.

Varsayılan Ubuntu 20.04 uygulama / paketlerine gelince, bunlar en son sürüme güncellendi, böylece en yeni Firefox 75, Thunderbird 68.7, LibreOffice 6.4.2, Shotwell 0.30.8, BlueZ 5.53, PulseAudio 14.0 (ön sürüm) , ve bunun gibi.

Daha ne, Hesap Makinesi, Karakterler ve Günlükler’in ek sürümleri bu uygulamaların yerel sürümleriyle değiştirildi (DEB paketleri).

Ubuntu 20.04 yazılımı Snap Store

Daha da önemlisi, GNOME Yazılımı Snap Store ile değiştirildi (önceki sürümlerde olduğu gibi hala “Ubuntu Yazılımı” olarak adlandırılır ve aynı şekilde görünür – yukarıdaki ekran görüntüsü), GNOME Software’in bir çatalı depolardan ve çıtçıtlardan paketler bulup yüklemeye izin verir. Flatpak uygulamalarını yüklemek istiyorsanız, önceden yüklenmiş Snap Store tarafından desteklenmediği için depolardan GNOME Yazılımını kurmanız gerekir.

Hem Snap Store hem de GNOME Yazılımı (yüklerseniz) artık snap kanalını araç çubuğunda gösterir, böylece daha keşfedilebilir hale gelir:

Ubuntu Yazılım ek kanal seçici

Ayrıca Feral Interactive’in GameMode’unun varsayılan olarak Ubuntu 20.04 LTS’ye (Focal Fossa) yüklendiğini belirtmek gerekir.. Bu, oyunların ana bilgisayar işletim sistemine ve / veya bir oyun işlemine geçici olarak uygulanmasını isteyen bir dizi optimizasyon istemesini sağlayan Linux için bir daemon / kütüphane. CPU regülatörünü, G / Ç önceliğini, işlem güzelliğini, çekirdek zamanlayıcıyı optimize eder, ekran koruyucuyu engeller, GPU performans modunu değiştirir ve daha fazlasını yapar.

Tema güncellemeleri

Ubuntu 18.10 ile başlayan varsayılan Ubuntu tema paketi Yaru (bu, Ubuntu 18.04’ten yükseltme yapan kullanıcılar için yepyeni bir varsayılan tema), Ubuntu 20.04 LTS sürümü için patlıcanın mavi yerine ikinci bir vurgu rengi olarak kullanılması için güncellenditemanın geri kalanıyla uyuşmuyor. Bu, 3 tema varyantının tümü için yapılır (normal, açık ve koyu):

Ubuntu 20.04 Yaru teması

Ubuntu 20.04 Yaru teması

Ubuntu 20.04 Yaru teması

Patlıcan şimdi GNOME Kabuk kaydırıcıları ve iletişim kutuları (etkin düğme / alan) ve Gtk ilerleme çubukları, kaydırıcılar, onay kutuları, radyo kutuları ve anahtarlar için kullanılmaktadır.

Simge teması yepyeni klasör simgeleriyle de güncellendi, şimdi ağırlıklı olarak gri, vurgu renkleri olarak patlıcan / portakal ile:

Ubuntu 20.04 yeni Yaru klasör simgeleri

Ayrıca temayla ilgili yeni bir çok talep edilen seçenek. Bu Ubuntu sürümüyle, kullanıcılar bir temasını Yaru Açık, Standart (karışık açık ve koyu) ve Koyu olarak Ayarlar -> Görünüm’de değiştirme seçeneği:

Ubuntu 20.04 ekran görüntüleri tema seçimi sistem ayarları

Bu GNOME Kabuğu temasını değiştirmezaçık ve koyu varyantları destekler. Kullanıcı Temaları uzantılarını yüklemeniz ve etkinleştirmeniz (gnome-shell-extensions paketinin bir parçasıdır) değiştirmek için Tweaks uygulamasını kullanarak Shell temasını değiştirin.

Yerleşik bir karanlık tema ve hatta Ayarlar’daki temayı değiştirme seçeneği olsa da, sistem ayarlarındaki GNOME Kabuk Gece Işığı özelliğinin uygulama temasını karanlık bir temayla değiştirmeyeceğini belirtmek gerekir. Night Light’ın temayı otomatik olarak karanlık / açık olarak değiştirmesini istiyorsanız, bu makaleye bakın.

Sistem BIOS logosuyla entegre olan yeni bir grafik önyükleme sıçraması da var.

Ubuntu 20.04 LTS’de (Focal Fossa) diğer (daha teknik) değişiklikler:

Ubuntu 20.04 LTS varsayılan olarak Python 3.8 kullanır. Python 2.7, evren depo cebine taşındı ve yeni Ubuntu kurulumlarına varsayılan olarak dahil edilmedi.

Dahası, /usr/bin/python yeni Ubuntu 20.04 kurulumlarında mevcut değildir (yükseltilmiş sistemler için, /usr/bin/python python2’yi göstermeye devam eder). Eğer ihtiyacın varsa /usr/bin/python python3’ü göstermek için python-is-python3 paketlemek.

Şimdi bunu engelledik, bunlar Ubuntu 20.04 LTS’deki diğer güncellemeler:

 • ZFS 0.8.3 donanım hızlandırma etkinken yerel şifreleme, cihaz kaldırma, TRIM havuzu ve sıralı fırçalama ve resilver içerir
 • Ubuntu 20.04 LTS, Linux 5.4 ile geliyor, önemli değişiklikler içerir:
  • Linux 5.3’ten beri:
   • Intel Comet Lake CPU’lar ve ilk Tiger Lake platformları, Qualcomm Snapdragon 835 ve 855 SoC’ler, AMD Navi 12 ve 14 GPU’lar, Arcturus ve Renoir APU’ları ve Navi 12 + Arcturus güç özellikleri gibi yeni donanım desteği.
   • exFAT dosya sistemi, dosya sistemlerini sanallaştırılmış konuklarla paylaşmak için virtio-f’ler ve dosya değişikliklerini tespit etmek için fs-verity desteği eklendi
   • Wireguard VPN için yerleşik destek
   • bütünlük modunda kilitlemenin kaldırılması
   • RISC-V donanımında çalıştırmak için bir riscv64 çekirdeği mevcuttur
  • Ubuntu 18.04 LTS’de bulunan Linux 4.15’ten beri:
   • Rome CPU’lar, Radeon RX Vega M ve Navi GPU’lar, Qualcomm Snapdragon 845 ve diğer ARM SoC’lar ve Intel Cannon Lake platformları için destek
   • Raspberry Pi için destek (Pi 2B, Pi 3B, Pi 3A +, Pi 3B +, CM3, CM3 +, Pi 4B)
   • önemli güç tasarrufu iyileştirmeleri
   • çok sayıda USB 3.2 ve Type-C iyileştirmesi
   • yeni bir bağlanma API’sı, io_uring arabirimi, AMD Güvenli Şifreli Sanallaştırma için KVM desteği ve pidfd desteği
   • Çoğu mimaride varsayılan çekirdek sıkıştırma algoritmasını lz4 (Ubuntu 19.10’da) olarak değiştirerek ve tüm mimarilerde varsayılan initramfs sıkıştırma algoritmasını lz4 olarak değiştirerek önyükleme hızı geliştirmeleri.
 • X.Org 1.20.8 önceki Ubuntu sürümündeki (1.20.5) sürümle karşılaştırıldığında, Vulkan ve OpenGL + GLX için PRIME oluşturma yükünü desteklemek için gereken düzeltme eklerinin yanı sıra birçok düzeltme içerir
 • Mesa 20.0 Ubuntu 19.10’da bulunan Mesa 19.2.1’e göre aşağıdakileri içerir:
  • Broadwell (Gen8) Intel grafikleri veya daha yenisi için Intel Gallium3D sürücüsü, OpenGL desteği için yeni varsayılan
  • AMD Radeon ve Intel sürücüleri için Vulkan 1.2 desteği
  • RadeonSI sürücüsü NIR’a geçti ve OpenGL 4.6 desteği aldı
  • Intel i965 / Iris sürücüleri için OpenGL 4.6 desteği
  • RADV, NGG geometri gölgelendirici desteğini yeniden etkinleştirdi
  • Daha fazla Vulkan uzantısı destekleniyor
  • daha fazla
 • Güncellenmiş araç zinciri: glibc 2.31, OpenJDK 11 (LTS), rustc 1.41, GCC 9.3, Python 3.8.2, yakut 2.7.0, php 7.4, perl 5.30 ve golang 1.13
 • Amazon web uygulaması artık varsayılan olarak yüklenmiyor bu yüzden artık Ubuntu iskelesinde görmemelisiniz

Ubuntu 18.04 LTS’den gelen kullanıcılar için birkaç değişiklik daha

Bu makalede zaten bulunanların yanı sıra (Yaru temasının varsayılan olması gibi), Ubuntu 18.04 LTS kullanıcılarının Ubuntu 20.04 LTS’ye yükseltme yaparken fark edeceği / bilmeleri gereken birkaç şey:

 • Nautilus (Dosyalar) artık masaüstü simgelerini çizmiyor ve bunun yerine bunun için bir GNOME Kabuğu uzantısı kullanılıyor (Masaüstü Simgeleri olarak adlandırılıyor). Bu uzantı, simgeleri Nautilus’tan masaüstüne sürüklemeyi desteklemez; bunun yerine, dosyaları kopyalayın / Nautilus’taki Masaüstü klasörüne taşıyın ve masaüstünüzde görünecekler
 • Chromium web tarayıcısı artık Ubuntu 19.10’dan beri yerel (DEB) bir paket olarak mevcut değil.. Apt aracılığıyla yüklendiğinde bile, bunun yerine bir ek paket çekilir
 • 19.10 sürümü ile Ubuntu, 32-bit x86 (i386) mimarisini çoğunlukla desteklemedi. Ubuntu’nun 32 bit i386 sürümünü çalıştıran kullanıcılar Ubuntu 20.04 sürümüne geçemez. GNOME ile ana Ubuntu 18.04’ün indirmek için 32bit resmi yoktu, ancak Ubuntu lezzetleri vardı ve kullanıcılar Ubuntu 16.04 LTS 32bit’ten Ubuntu 18.04 LTS 32bit’e yükseltebilirler, ancak dediğim gibi artık bu mümkün değil
 • Nvidia GPU’lu kullanıcılar için Install third-party software... Ubuntu yükleyicisinin onay kutusu artık GPU’nuzun jenerasyonu için en uygun tescilli sürücüyü yüklüyor
 • Bir dosya sistemi dizinleyicisi ve arama aracı olan Tracker artık varsayılan olarak yüklenmiştir. Bu, Etkinliklere Genel Bakış’ta dosya ve klasör ararken Nautilus (toplu yeniden adlandırma özelliği ve tam metin araması desteğiyle daha hızlı arama) gibi bazı GNOME özellikleri / uygulamaları ve daha fazlası tarafından kullanılır. Bu, geliştiricilere göre düzeltilen performans sorunları nedeniyle daha önce devre dışı bırakılmıştı (devre dışı bırakmak istiyorsanız, buraya bakın)
 • Gece Işığı bölümü ayrı bir sekmede Ekran paneline taşındı ve renk sıcaklığını kontrol etme yeteneği gibi daha fazla seçenek sunuyor
 • Korumalı alandaki uygulamaların (Snap ve Flatpak) artık Ayarlar -> Uygulamalar’da ayrı ayrı izinleri var
 • Playmouth (açılış ekranı), son Intel grafiklerinde UEFI ile başlatılan titreşimsiz bir önyükleme deneyimi ile güncellendi
 • GNOME Kabuğu Ubuntu 20.04’te çok daha hızlı
 • Her zaman en son sürümü kullandığım için muhtemelen unuttuğum diğer şeyler

İndir Ubuntu 20.04 LTS (Odak Fossa)

Resmi Ubuntu 20.04 sürüm notları (özellikle bilinen sorunlar bölümünü okumanız gerekir), daha eski bir sürümden bu sürüme yükseltme talimatları içerir.

Daha Fazla Göster
Kapalı