WEB TEKNOLOJİ

Windows 10 Optimizasyon İpuçları: Kararlılık ve Küçültme | Ağ Wrangler


Des Nnochiri tarafından

Bu iki bölümlü kılavuzun ilk kurulumunda, Windows 10'un performansını artırmanın çeşitli yollarını düşündük. Sonuç olarak, istikrarı artırmak ve güvenlik ve gizlilik seviyelerinizi artırmak için Windows 10 kurulumunuzu küçültme yöntemlerini inceleyeceğiz. .

Bildirimleri Devre Dışı Bırakma

Windows 10 Eylem Merkezi rutin olarak yazılım güncellemeleri, sistem mesajları, e-posta hesabınız, sosyal medya ve aklınıza gelen herhangi bir şey ile ilgili bildirimleri dışa aktarır. Bu size bilgi yüklemesi gibi geliyorsa, bu eğilimi azaltmak için atabileceğiniz adımlar vardır.

Bildirim yükünüzü küçültmenin ilk adımı Ayarlar> Sistem> Bildirimler ve eylemler. Burada, devre dışı bırakabileceğiniz beş bildirim türü keşfedeceksiniz:

1. Kilit ekranında görünen bildirimler.

2. Kilit ekranında görünen hatırlatıcılar ve gelen VoIP (İnternet Üzerinden Ses Protokolü) çağrıları.

3. Sistem güncellemelerinin ardından ve oturum açtığınızda beliren “Windows welcome experience” ipuçları.

4. Çeşitli Windows 10 özelliklerini kullanırken ekranda göründüğü gibi ipuçları ve püf noktaları görüntülenir.

5. Uygulamalar ve diğer gönderenlerden gelen bildirimler.

(Görüntü kaynağı: Bilgisayar Dünyası)

Bu bildirimlerin herhangi birini veya tümünü, yanındaki düğmeyi Kapalı konuma getirerek devre dışı bırakabilirsiniz. Uygulamalardan ve diğer gönderenlerden gelen uyarılar çok zorlayıcı olsa da, daha önemli olanlardan bazılarını saklamak isteyebilirsiniz. Bunu, bu öğenin kaydırıcısını Açık tutarak ve altındaki “Bu göndericilerden gelen bildirimleri al” bölümüne giderek yapabilirsiniz. Bildirimlerini almak istemediğiniz uygulamalar veya hizmetler için bu kaydırıcıyı Kapalı konumuna getirin.

Daha Fazla Kararlılık için Güncelleme Yönetimi

Windows 10 güncellemeleri, kullanıcılarını yavaşlatan, kafa karıştırıcı ve sık sık sakat bırakan bir ün kazandı. Bireyler için bu durum yeterince kötü olabilir. Kurumsal düzeyde, hatalı ve denenmemiş bir güncelleme döngüsü tüm iş organizasyonlarını durma noktasına getirme potansiyeline sahiptir. Durum daha da kötüleşmiştir, çünkü işletim sisteminin önceki sürümlerinden farklı olarak, Windows 10 güncellemeleri otomatik ve zorunludur.

Microsoft, son zamanlarda işletme abonelerinin belirli güncelleme döngülerinden vazgeçmelerine izin vermek için bazı adımlar attı, ancak kullanıcıların çoğu için, zorunlu güncellemeler tehlikesi, sistemlerinin güvenliği ve istikrarı için yakın bir tehdit olmaya devam ediyor. Ancak, güncelleme işlemini durdurmak için uygulayabileceğiniz bazı geçici çözümler vardır.

Windows 10 ölçülü bağlantı özelliği, hücresel veri bağlantıları için varsayılan olarak etkindir ancak Wi-Fi ve Ethernet için kapatılmıştır. Belirli bir miktarda bant genişliği kullanımı için ödeme yaparsanız, para tasarrufu önlemi olarak düşünülse de, otomatik güncellemeleri önlemek için bu özellik kullanılabilir. İlk önce kullandığınız her Ethernet veya kablosuz ağ için etkinleştirmeniz gerekir.

(Görüntü kaynağı: Bilgisayar Dünyası)

Ethernet bağlantıları için:

1. Ayarlar> Ağ ve İnternet> Durum'a gidin.

2. “Bağlantı özelliklerini değiştir” seçeneğini tıklayın.

3. Beliren ekrandaki “Ölçülü bağlantı” bölümüne gidin ve kaydırıcıyı Açık konumuna getirin.

Wi-Fi bağlantıları için:

1. Ayarlar> Ağ ve İnternet> Wi-Fi bölümüne gidin.

2. “Bilinen ağları yönet” e tıklayın.

3. Alışkanlıkla bağlandığınız her Wi-Fi ağını seçin ve Özellikler'i tıklayın.

4. Beliren ekrandaki “Ölçülü bağlantı” bölümüne gidin ve sürgüyü Açık konumuna getirin.

(Görüntü kaynağı: Bilgisayar Dünyası)

Birkaç istisna olmasına rağmen, bu Windows 10'un bu ağlar üzerinden otomatik olarak güncelleme indirmesini ve yüklemesini önleyecektir. Ancak önemli güvenlik güncellemelerinin bu kısıtlamayı atlamasına izin verilecek.

Kullanabileceğiniz başka bir yöntem, Windows Update hizmetini kapatmaktır. Denetim Masası> Sistem ve Güvenlik> Yönetimsel Araçlar bölümüne giderek erişebilirsiniz. Bu sizi Servisler içeren yönetimsel araçların bir listesini içeren Windows Gezgini'ndeki bir klasöre gönderecektir. Hizmetler'e çift tıklayın ve ardından:

1. Ekranın sağ tarafındaki Windows Update'e gidin ve çift tıklayın.

2. Görüntülenen Başlangıç ​​Türü kutusunda, Devre Dışı'nı seçin ve Tamam'ı tıklatın.

3. Sisteminizi yeniden başlatın.

Artık Windows Update hizmetini ve güncelleştirmeleri otomatik olarak indirme ve yükleme özelliğini etkili bir şekilde öldürdünüz. Windows 10'dan şimdi güncelleştirmeleri denetlemesini istemeniz durumunda bir hata mesajı görüntülenecektir. Kaçırmış olabileceğiniz önemli güvenlik yamalarını bulmak için zaman zaman Windows Update'i yeniden etkinleştirmelisiniz.

Bu yöntemler ayrıca, en son Windows 10 güncellemelerinin iyi ya da kötü nitelikleriyle ilgili raporlar için durum tespiti yapma ve teknoloji basını denetleme fırsatı da sağlayacaktır.

Cortana'yı Öldürerek Sisteminizi Düşürmek

Ağustos 2016’da yayımlanan Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi, Microsoft’un yerleşik dijital asistanı olan Cortana’yı kolayca devre dışı bırakma seçeneğini kaldırdı. Kalıcı varlığı ve – bazılarının iddia edeceği gibi – kullanıcı verilerinin sorumsuz ve tehlikeli bir şekilde paylaşılması nedeniyle, Cortana kullanılabilirlik, güvenlik ve kişisel gizlilik konularını gündeme getirmiştir. Windows 10'un 2016 sonrası kurulumları için, dijital personelinizi Cortana'yı öldürerek küçültmenin bir yöntemi var.

İşletim sisteminin Windows 10 Home sürümü dışında bir sürümünü kullanıyorsanız, arama kutusuna gpedit.msc yazarak Grup İlkesi Düzenleyicisi'ni başlatabilirsiniz. Sonra Bilgisayar Yapılandırması> Yönetim Şablonları> Windows Bileşenleri> Ara> Cortana'ya İzin Ver'e gidin. “Devre dışı” olarak ayarlayın.

(Görüntü kaynağı: Bilgisayar Dünyası)

Windows 10 Home sürümünün kullanıcıları için Cortana'nın devre dışı bırakılması, Windows Kayıt Defteri'nin düzenlenmesini gerektirir. Dikkatli hareket edin ve önce bir Sistem Geri Yükleme Noktası oluşturun. Sonra:

1. Arama kutusuna, Kayıt Defteri Düzenleyicisini çalıştırmak için “regedit” (tırnak işaretleri olmadan) yazın.

2. HKEY_LOCAL_MACHINE SOFTWARE Policies Microsoft Windows Windows Search anahtarına gidin.

3. Orada değilse, oluşturmanız gerekir. Windows klasörünü sağ tıklayın ve Yeni> Anahtar'ı seçin. Windows Search'te yazarak varsayılan adı (Yeni Anahtar # 1 gibi) değiştirin.

4. Windows Arama tuşuna sağ tıklayın ve Yeni> DWORD (32-bit) Değeri'ni seçin.

5. Değeri adlandırın (yani, yazın) AllowCortana.

6. AllowCortana'yı çift tıklatın ve değerini 0 olarak ayarlayın.

7. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni kapatın.

8. Değişikliklerin yürürlüğe girmesi için oturumu kapatıp tekrar oturum açın veya sisteminizi yeniden başlatın.

Cortana'yı tekrar etkinleştirmek istiyorsanız, Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni açmanız ve AllowCortana değerini silmeniz veya değerini 1 olarak ayarlamanız gerekir.

Bu yöntemlerle, Windows 10 güncelleştirmelerinizi yönetmek, masaüstünüzün dijital popülasyonunu küçültmek ve kararlılık, güvenlik ve gizlilik düzeylerinizi artırmak için daha iyi bir donanıma sahip olacaksınız.

Bu iki bölümlü kılavuzun ilk kurulumunda, Windows 10'un performansını artırmanın çeşitli yollarını düşündük. Sonuç olarak, istikrarı artırmak ve güvenlik ve gizlilik seviyelerinizi artırmak için Windows 10 kurulumunuzu küçültme yöntemlerini inceleyeceğiz. .