WEB TEKNOLOJİ

Windows 10 Optimizasyon İpuçları: Performansı Artırma | Ağ Wrangler


Des Nnochiri tarafından

Windows 10, öncekilerden bazı performans iyileştirmeleri sunsa da, Microsoft’un işletim sisteminin en son sürümünün (OS) daha iyi yapabileceği ve yapması gereken alanlar var.

İki parçalı bir kılavuzun bu ilk bölümünde, Windows 10 kurulumunuzun performansını artırmaya yönelik bazı ipuçları ve ince ayarlar sunacağız.

Windows 10 Önyükleme İşlemini Hızlandırma

Başlama zamanı, Windows 10'un önceki işletim sistemi sürümlerinin gerisinde kaldığı kayda değer bir alandır. Önyükleme işleminizi hızlandırmak için iki seçenek vardır.

İlk yöntemde, normal kapanmayı Windows hazırda bekletme işleviyle birleştiren bir Windows 10 özelliği olan Hızlı Başlangıç ​​özelliğini etkinleştirebilirsiniz. Bu, makineyi bir sonraki açışınızda sistemi geçerli oturumunuzu yeniden oluşturmak için gereken tüm bilgileri disk deposuna yazmaya zorlayacaktır. Bilgisayarınızı kapattığınızda, Hızlı Başlangıç ​​çalışan uygulamalarınızı kapatır, tüm kullanıcıları kapatır, ardından Windows çekirdeğini ve sürücülerini sabit diskinizdeki bir hazırda bekleme dosyasına yükler.

Bir sonraki başlangıçta, Windows 10, her aygıt sürücüsünü sabit sürücünüzdeki ayrı bir yerden yüklemek yerine, bu verileri tek bir dosyadan referanslayacaktır. Bu, başlangıç ​​zamanınızı önemli ölçüde azaltır.

(Görüntü kaynağı: Bilgisayar Dünyası)

Hızlı Başlangıç ​​özelliğine erişmek ve henüz çalışmıyorsa etkinleştirmek için:

1. Başlat düğmesine sağ tıklayın ve beliren menüden Güç Seçenekleri'ni seçin.

2. “Ek güç ayarları” seçeneğini seçin.

3. “Güç düğmelerinin ne yapacağını seçin” seçeneğini tıklayın.

4. “Hızlı başlatmayı aç (önerilir)”, ekranın “Kapatma ayarları” bölümünde yanında bir onay işaretine sahipse, özellik zaten etkindir ve yapacak başka bir şeyiniz yoktur.

5. Hızlı Başlangıç ​​seçeneği önceden seçilmemişse, “Kullanılmayan Ayarları Değiştir” e tıklayın.

6. “Hızlı başlangıç ​​özelliğini aç (önerilir)” seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin ve “Değişiklikleri kaydet” düğmesini tıklayın.

Önyükleme işlemini hızlandırmak için ikinci yöntem, başlangıçta çalışan uygulamaları devre dışı bırakma seçeneklerini de içeren Windows 10 Görev Yöneticisi'ni kullanır.

(Görüntü kaynağı: Bilgisayar Dünyası)

1. Görev çubuğunu sağ tıklayın ve Görev Yöneticisi'ni seçin.

2. Görev Yöneticisi zaten büyütülmüş bir pencerede çalışmıyorsa, ekranın altındaki “Diğer ayrıntılar” bağlantısını tıklayın. Bu, birden fazla sekme içeren genişletilmiş bir görünüm açar.

3. Başlatma sırasında çalışan tüm uygulamaları listeleyen Başlangıç ​​sekmesine tıklayın.

4. Başlangıçta çalıştırmak istemediğiniz her uygulama için, sağ tıklayın ve Devre Dışı Bırak seçeneğini seçin. Bu programlardan herhangi birinin oturumlarınız sırasında çalışmasını istiyorsanız, önyükleme işlemi tamamlandıktan sonra bunları ayrı ayrı başlatabilirsiniz.

Windows 10 Görev Yöneticisi ayrıca, her programın başlangıç ​​zamanınızdaki etkisinin derecesini (düşük, orta veya yüksek) gösteren bir “Başlangıç ​​etkisi” sütunu içerir. Bunu, hangi uygulamaların devre dışı bırakılacağını veya izin verileceğini öncelik sırasına koymak için kullanabilirsiniz.

Listede tanımadığınız programlar için, adı sağ tıklayıp “Çevrimiçi ara” yı seçmek karar vermenize yardımcı olmak için söz konusu uygulama ile ilgili bilgileri internetten çeker. Alternatif olarak, programın adını sağ tıklayıp “Dosya konumunu aç” ı seçerseniz, Windows Gezgini, çalıştırılabilir dosyayı ve ilişkili kitaplıklarını görebileceğiniz uygulama klasörüne götürür.

Başlat Menüsünü Optimize Etme

Windows 8 ve 8.1 kullanıcıları (Unutmayın, başkaları da yok …) Windows 7 tarzı bir Başlat Menüsünün olmamasını sağlamıştır, bu nedenle Microsoft bu aracı Windows 10 için eski durumuna getirmiştir. Ne yazık ki, uygulamadaki performansı en iyi düzensiz olabilir. Birçok kullanıcı, donmasından, Başlat düğmesini tıklattığında açılmadığından veya rasgele girişleri gösterme ve gizlemediğinden şikayet eder.

Makinenizi yeniden başlatmak Başlat Menünüzü düzeltmezse, deneyebileceğiniz birkaç alternatif vardır. Her ne kadar bir dizi başka sorunun kaynağı olsalar da, Windows 10 güncellemeleri bir çözüm sunabilir. Riske girmeye istekliyseniz, Ayarlar, Güncellemeler ve Güvenlik, Windows Update bölümüne gidin ve “Güncellemeleri kontrol et” i seçin.

PowerShell olarak bilinen komut satırı aracı, Başlat Menüsü aksaklıklarının nedeni olabilecek bozuk dosyaları onarabilen bir Windows 10 özelliğidir. Windows arama kutusuna “powershell” yazın (tırnak işaretleri olmadan), arama sonuçlarında Windows PowerShell'i sağ tıklayın, ardından “Yönetici olarak çalıştır” ı seçin. Daha sonra “sfc / scannow” yazıp Enter tuşuna basarsanız, PowerShell tarar bozuk dosyalar için sisteminizi. PowerShell bozuk dosyalar bulursa ancak bu dosyaları onaramazsa, “dism / online / cleanup-image / restorehealth” komutunu yazın ve Enter tuşuna basın.

Yukarıdaki seçeneklerin hepsine rağmen Başlat Menünüz kötü davranmaya devam ederse, yeni bir yerel yönetici hesabı oluşturabilirsiniz. Başlat menüsü bunun içinde çalışıyorsa, tüm dosyalarınızı ve ayarlarınızı üzerine taşıyın. Son çare olarak, bilgisayarınızı Windows 10 kurtarma seçenekleriyle sıfırlamayı deneyin.

Kayıp Depolamayı Daha İyi Performans İçin Kurtarma

Sisteminizi her güncellediğinizde veya büyük bir güncelleme kurduğunuzda, Windows 10, geri dönmek isteyebilirsiniz diye işletim sisteminizin önceki sürümünü korur. Bu, sabit diskinizde birkaç gigabayt değerinde dosya ve uygulamanın yedek depolanmasına neden olabilir.

(Görüntü kaynağı: Bilgisayar Dünyası)

Bir düzeyde, bu verilerin hazır bulundurulması, kullanılabilir disk alanı yetersizliğinden dolayı gelecekteki Windows sürümlerinin yüklenmesini bile önleyebilir. Başka bir seviyede, takas dosyalarına dayanan işlemler veya programlar, sanal bellek veya depolama oluşturmak için kaynak sıkıntısı nedeniyle aç kalabilir.

Eski Windows yüklemelerini silmek (Windows.old adlı bir klasörde / Windows klasöründe depolanan) silmek ve sistem performansınızı etkileyebilecek başka “kayıp” depolama alanını kurtarmak için Disk Temizleme aracını kullanabilirsiniz.

Arama çubuğuna “Disk Temizleme” yazın ve bir dosya taraması başlatmak için Disk Temizleme arama sonucunu tıklayın. Program sonuçları görüntülediğinde, dosya listesini aşağı kaydırın ve “Önceki Windows kurulumları” nın yanındaki kutuyu işaretleyin. Liste, temizlemek istediğiniz diğer dosyaları da içerebilir. Seçtiğiniz dosyaları silmek için Tamam'ı tıklayın.

Bu en iyileştirme ipuçlarıyla, şimdi Windows 10 yüklemenizden daha iyi bir performans elde etme konumunda olmalısınız.