Linux

(X11 Sadece)Herhangi bir uygulamayı Kapatmadan Komut satırından GNOME Kabuk Yeniden başlatmak İçin nasıl


GNOME logosu

Komut satırından GNOME Kabuk yeniden başlatmak için, (X11 sadece) herhangi bir uygulamayı kapatmadan, bu makalede anlatılmaktadır.

GNOME Shell; (Fedora, varsayılan olarak örneğin kullanır budur) Wayland altında GNOME Shell ekran sunucu ve görüntüleme, sunucu aşağı giderse, çalışan uygulamalar gibi iyi yere, yani bu işe yaramıyor (sadece Ubuntu varsayılan örnek için kullanılır) X11 tüm uygulamaları kapatmadan yeniden başlatılabilir. Eğer bu altında Wayland kullanıyorsanız, oturumu yeniden, çalışan tüm uygulamaları kapatıyor.

GNOME Shell (kaza değil) çalışırken, yeniden başlatın ve çalışan uygulamalar tutabilir zaten biliyorsun basarak varsayıyorum Alt + F2yazın r ve basın Enter anahtar.

Eğer komut satırından tüm uygulamaları kapatmadan GNOME Kabuk yeniden başlatmak istiyorsanız ama ne? Bu bir senaryoda yararlı olabilir, ya da bir klavye kısayolu komut eklemek çok yanıt vermemeye başlar / donuyor, vb durumda GNOME Kabuk yeniden başlatın olabilir.

Komut satırı eşdeğeri basarak Alt + F2 ve sonra yazmaya r (bu komut herhangi bir çalışan uygulamaları kapatmadan GNOME Shell yeniden başlatır) şudur:

busctl --user call org.gnome.Shell /org/gnome/Shell org.gnome.Shell Eval s 'Meta.restart("Restarting…")'

Çalışırken GNOME Shell ne yapar bu yana Alt + F2 ve yazmaya rbu komut satırından GNOME Shell başlatmanın en iyi yoludur. h/t Lucas Werkmeister bu komut için.

Bu nedense işe yaramazsa, GNOME Shell yeniden başka bir komut:

killall -HUP gnome-shell

Bu bazı çalışan uygulamalar tutar, ama diğerleri kapalı. Ayrıca, bu çalışmaya devam ederseniz, GNOME Shell bir şey yanlış gitti ve tüm uzantıları devre dışı bırakın, işlem, oturum dışarı bulmak. Gerçekten zorunda kalmadıkça kullanmayı tavsiye etmem neden bu kadar bu komut mükemmel değildir.

Bu HUP sinyali ne yapıyor? Bu yeniden ve yeniden isteyecek bir program yapılandırmasını okuma gönderilir.

Sadece 1.58 ve eski GNOME Shell ile çalışan GNOME Shell yeniden başka bir şekilde çalıştırmak için, gnome-shell --replace. Bu artık düzgün çalışır 3.30 GNOME Shell ile ve yeni – eğer böyle bir durumda deneyin, GNOME Shell kaza, çıkış için zorlama olacaktır.