UZAY

Yeni Bir Gün Yükseliyor


Crew_Draogon_ISS

Crew Dragon, 3 Mart 2019 tarihli uçuş sırasında Uluslararası Uzay İstasyonu'na yaklaşıyor.

SpaceX’i, başarısını tebrik ederken Crew Demo-1'in lansmanı ve yerleştirilmesiBu kritik test uçuşunu tamamlamalarında başarılarının devamını dileriz. Sekiz yıl önce NASA, Uzay Mekiği programını durdurdu ve uzay aracısını Uluslararası Araç İstasyonuna götürmek için diğer araçlara bağımlı bıraktı. O zaman, bu son blog yazısında da belirtildiği gibi, insanları Low-Earth yörüngesine sokabilecek kapsüller tasarlamak ve üretmek için iki şirket, SpaceX ve Boeing ile sözleşme yaptılar.

SpaceX'in Dragon kapsülleriyle kanıtlanmış bir sicili var. 2012'den bu yana uzay istasyonuna çok ihtiyaç duyulan malzeme ve ekipmanı sağlayan insansız bir uzay aracı. Şimdi, Dragon yolcu taşımak üzere değiştirildi. Demo-1 görevi için Crew Dragon, gemide “kukla” ve bazı malzemelerle satışa sunuldu. Kapsül, uzay istasyonuna kenetlenmesi ve beş gün boyunca orada kalması, ardından Atlantik'te su sıçramasıyla geri çekilmesi ve Dünya'ya geri dönmesiyle birlikte mürettebat misyonunun “kıyafet provası” yürütmektedir. NASA, tekrar uçmadan önce analiz edilip düzeltilecek olan herhangi bir anormallik için kapsülü her zaman izleyecektir. Her şey plana göre giderse, Crew Dragon kapsülü bu yıl daha sonra NASA astronotları ile birlikte fırlatılabilir.

Elon Musk, SpaceX'teki ekibi ve tüm uzay topluluğu için heyecan verici bir zaman. Sadece Falcon 9 roketi ve Dragon kapsülü operasyondaki ilk ticari fırlatma sistemini değil, SpaceX onları tekrar kullanılabilir hale getirmek için aralıksız çalışıyor. Araçların tekrar kullanılabilirliği, uzay fırlatma endüstrisinde değil, araba ve uçaklarda ortak olan bir şeydir. Her şey bir kerelik kullanım için inşa edilmiştir. ABD Uzay Mekiği'nin yeniden kullanılabilir olması gerekiyordu ve bir şekilde öyleydi, ancak her görevden sonra yenilemek için gereken maliyet ve zaman çok fazlaydı.

Uzaya erişimin ancak yeniden kullanılabilirlikle önemli ölçüde artacağı söylenmiştir. Lansmandaki bu yükseliş, uzayda bir insan varlığını nasıl keşfettiğimizi ve sürdürdüğümüzü gerçekten devrim yapmak için temel olarak gerekli. Daha önce de ayrıntılı olarak belirttiğim gibi, SpaceX, Falcon 9'un ilk aşamadaki güçlendiricilerini indirip yeniden kullanıyordu (aşağıdaki fotoğrafa bakın) ve bu lansmanla tekrar yaptı. Eğer SpaceX, yeniden kullanılabilir bir mürettebatlı uzay aracının güvenli ve güvenilir olduğunu gösterebiliyorsa, insanlığın uzayda varlığını arttırma fırsatları gerçekten sınırsızdır. İnsanlığın geleceği için yeni bir gün doğuyor.

SpaceX_two_booster_landing

İki SpaceX yükselticisi Şubat 2018'de Falcon Heavy lansman gösterisinden sonra aynı anda iniyor.